مرکز تخصصی مغز و اعصاب

دکتر مغز و اعصاب

آیا یکی از علائم بیماری‌های مغز و اعصاب مانند سردرد و بی‌حسی را تجربه می‌کنید؟ به احتمال زیاد، به دنبال مرکز تخصصی مغز و اعصاب معتبری برای درمان این علائم هستید و می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره خدمات آن به دست آورید؛ بنابراین، در این مطلب، به لیست تخصص‌ها و خدمات این مرکز می‌پردازیم.

بهترین مرکز روانپزشکی و مرکز تخصصی مغز و اعصاب

دکتر متخصص مغز و اعصاب در مرکز تخصصی مغز و اعصاب و روانپزشکی می‌تواند انواع بیماری‌ها یا اختلالات در عملکرد مغز، ستون فقرات، اعصاب محیطی، عضلات، سیستم عصبی خودمختار و عروق خونی مرتبط با موارد ذکرشده را تشخیص، درمان و مدیریت کند. برخی از این بیماری‌ها و اختلالات عبارت‌اند از:

 • سکته مغزی
 • تومورهای مغزی و نخاعی
 • دیستروفی عضلانی که باعث ضعف و تخریب عضلات می‌شود
 • انواع دردها مانند سردرد و میگرن
 • مننژیت
 • آنسفالیت (التهاب مغز)
 • تشنج و صرع
 • بیماری پارکینسون
 • بیماری آلزایمر و سایر اختلالات حافظه
 • مولتیپل اسکلروزیس که با نام ام‌اس شناخته می‌شود
 • فشارخون بالا و دیابت ناشی از بیماری‌های سیستمیک
 • انواع بیماری‌ها و اختلالات روانی مانند افسردگی و اختلال وسواس فکری و عملی

پزشکان باتجربه و ماهر این مراکز از به‌روزترین روش‌های تشخیصی و درمانی مانند تحریک مغناطیسی مغز، نقشه مغزی و نوروتراپی استفاده می‌کنند و می‌توانند هر نوع بیماری پیچیده و نادر را در افراد بزرگسال و کودکان تشخیص و درمان کنند. همچنین پرستاران و دستیاران این مراکز افرادی باتجربه و آموزش‌دیده هستند و در طول تمام مراحل تشخیصی و درمان در کنار بیماران و اعضای خانواده آن‌ها خواهند بود.

مرکز روانپزشکی و مرکز تخصصی مغز و اعصاب

لیست تخصص ها و فوق تخصصی دکتر مغز و اعصاب

لیست تخصص‌های متخصص مغز و اعصاب عبارت‌اند از:

 • آسیب مغزی: پزشکی که در این زمینه تخصص دارد، بر پیشگیری از آسیب مغزی و ارزیابی و درمان آن تمرکز می‌کند. همچنین این پزشک می‌تواند به توان‌بخشی افراد پس از آسیب مغزی کمک کند.
 • نورولوژی کودکان: پزشک متخصص نورولوژی کودکان می‌تواند اختلالات مغز، نخاع، اعصاب محیطی و عضله تأثیرگذار بر نوزادان، کودکان و نوجوانان را تشخیص، درمان و مدیریت کند. بیماران بسیاری با بیماری‌های شایع و ساده مانند فلج مغزی و میگرن یا بیماری‌های نادر و پیچیده‌ای مانند اختلالات متابولیک یا دژنراتیو به این پزشک مراجعه می‌کنند.
 • صرع: پزشکی که در زمینه صرع تخصص دارد، بر ارزیابی و درمان بزرگسالان و کودکان مبتلا به تشنج‌های مکرر یا اختلالات تشنج تمرکز می‌کند.
 • نوروایمونولوژی و مولتیپل اسکلروزیس: افراد مبتلا به اختلالات عصبی ناشی از التهاب یا بیماری‌های خودایمنی مانند آتاکسی، سندرم لامبرت ایتون، سندرم مارفان، میاستنی گراویس، نورومیوتونی (سندرم ایزاکس)، نوروسارکوئیدوز، سندرم‌های پارانئوپلاستیک و سندرم فرد سفت به پزشکی با این تخصص مراجعه می‌کنند. این اختلالات روی بخش‌های مختلف تأثیر می‌گذارند و می‌توانند فرد را دچار ضعف و مشکل در راه‌رفتن، گفتار، بلع و جویدن کنند. این پزشک با گروه خود می‌تواند یک برنامه درمانی متناسب با نیازهای این بیماران تدوین کند.
 • بیماری‌های عصبی و عضلانی: پزشکی با این تخصص بر ارزیابی و درمان اختلالات عصب، عضله یا تماس عصبی و عضلانی مانند اسکلروز جانبی آمیوتروفیک، نوروپاتی‌های محیطی (برای مثال، دیابت)، دیستروفی‌های عضلانی، میوپاتی‌های مادرزادی و اکتسابی، میوپاتی‌های التهابی (برای مثال، پلی‌میوزیت) و میاستنی گراویس تمرکز می‌کند
 • درد: متخصص درد می‌تواند درد مزمن، حاد و درد مرتبط با سرطان را تشخیص و مدیریت کند.
 • نورولوژی عروقی: پزشکی با این تخصص بر ارزیابی و درمان سکته مغزی ایسکمیک، خونریزی درون جمجمه، ایسکمی نخاع و خونریزی نخاع تمرکز می‌کند.

خدمات پزشکی قابل ارائه در مرکز تخصصی مغز و اعصاب

خدماتی که در مرکز تخصصی مغز و اعصاب ارائه می‌شوند، عبارت‌اند از:

تحریک مغناطیسی مغز

در روش غیرتهاجمی و ایمن تحریک مغناطیسی مکرر مغز که با نام rTMS نیز شناخته می‌شود، از پالس‌های مغناطیسی برای تحریک بخش‌های خاصی از مغز استفاده می‌شود. محققان بر این باور هستند که فعالیت سلول‌های بخش‌های خاصی از مغز افراد مبتلا به افسردگی یا سایر بیماری‌ها کاهش می‌یابد و این روش می‌تواند با ایجاد میدان‌های مغناطیسی به افزایش فعالیت این بخش‌ها کمک کند.

دکتر متخصص مغز و اعصاب

اگر روش‌های درمانی مرسوم مانند داروها و روش‌های مختلف روان‌درمانی نتوانند به کاهش شدت علائم بیمار کمک کنند، دکتر متخصص روانپزشک ممکن است تحریک مغناطیسی مکرر مغز را تجویز کند. این روش می‌تواند به درمان بیماری‌ها و شرایط مختلفی مانند افسردگی، اختلال وسواس فکری و عملی، میگرن، اضطراب، استرس پس از سانحه، پارکینسون، اسکیزوفرنی، اختلال دوقطبی، صرع، آلزایمر و ام‌اس کمک کند.

این روش ممکن است مشابه روش‌هایی مانند تحریک عصب واگ، تحریک عمقی مغز و الکتروشوک‌درمانی به نظر برسد؛ ولی، خوب است بدانید که ازآنجایی‌که برخلاف روش‌های درمانی ذکرشده به جراحی، کاشت الکترود یا بیهوشی نیازی ندارد، غیرتهاجمی و ایمن است. همچنین مزیت مهم دیگری نیز دارد و آن این است که بلافاصله پس از جلسه درمانی می‌توانید رانندگی کنید و فعالیت‌های روزمره خود را انجام دهید.

نوار مغزی EEG

در نوار مغزی یا EEG، حسگرهای کوچکی برای ثبت فعالیت مغز به سر بیمار متصل می‌شوند. پزشک با کمک این روش می‌تواند بیماری‌های تأثیرگذار بر فعالیت مغز را تشخیص دهد و آن‌ها را تحت‌نظر بگیرد. به عبارت دیگر، اگر فردی مبتلا به تشنج یا مشکلات حافظه به مرکز تخصصی مغز و اعصاب مراجعه کند، پزشک با کمک نوار مغز می‌تواند دلیل زمینه‌ای این علائم را شناسایی کند یا اطلاعات بیشتری درباره بیماری او دست آورد.

مهم‌ترین کاربرد EEG تشخیص صرع (یک بیماری که باعث تشنج مکرر می‌شود) و به‌دست‌آوردن اطلاعات بیشتر درباره آن به شمار می‌رود. این روش تشخیصی به پزشک کمک می‌کند نوع صرع و عوامل تحریک‌کننده تشنج‌ها را شناسایی کند و سپس بهترین روش درمانی را به بیمار پیشنهاد دهد. نوار مغز می‌تواند به تشخیص بیماری‌های دیگری مانند زوال عقل، آسیب‌های مغزی، تومورهای مغزی، آنسفالیت و اختلالات خواب مانند آپنه خواب نیز کمک کند.

نقشه مغزی

نقشه مغزی یا qEEG که با نام نقشه‌برداری مغز نیز شناخته می‌شود، ابزاری تشخیصی برای اندازه‌گیری فعالیت الکتریکی مغز بزرگسالان و کودکان به شمار می‌رود. امواج مغزی اندازه‌گیری‌شده با این روش می‌توانند اطلاعات ارزشمندی را درباره عملکرد مغز بیمار مانند سطح استرس، الگوهای تفکر و احساسات به دکتر مغز و اعصاب ارائه دهند و به او کمک کنند فعالیت الکتریکی مغز را بهتر درک کند. کاربردهای نقشه مغزی در مرکز تخصصی مغز و اعصاب عبارت‌اند از:

 • شناسایی مشکلات شناختی و روانی مانند اختلال وسواس فکری و عملی، افسردگی، اضطراب، اختلال پانیک، آسیب تروماتیک مغزی، اختلال استرس پس از سانحه، اسکیزوفرنی، اختلال بیش‌فعالی، زوال عقل و اختلالات خواب
 • مشاهده تغییرات الگوهای امواج مغزی پس از امتحان‌کردن روش‌های درمانی مختلف
 • پیش‌بینی تأثیرات داروها روی وضعیت بیماری مانند پیش‌بینی تأثیرات داروهای ضدافسردگی روی علائم افراد مبتلا به افسردگی
 • تدوین برنامه درمانی شخصی‌سازی‌شده (که ممکن است شامل بیوفیدبک باشد) برای عادی‌سازی فعالیت مغز
 • ایجاد برنامه بیوفیدبک شخصی‌سازی‌شده یا درمان‌های دیگری مانند تحریک مغناطیسی مغز برای تقویت مغز

دکتر متخصص مغز و اعصاب

نوروتراپی

از نوروتراپی که با نام نوروفیدبک نیز شناخته می‌شود، برای نظارت بر فعالیت الکتریکی نورون‌های مغز و تغییر آن استفاده می‌شود. نوروتراپی می‌تواند به افراد کمک کند توانایی‌های ذهنی خود را بهبود ببخشند. این روش همانند تحریک مغناطیسی مغز غیرتهاجمی، بدون دارو، بدون درد و ایمن است. البته به خاطر داشته باشید که اگر نوروتراپی توسط متخصصی باتجربه و آموزش‌دیده انجام نشود، ممکن است ایمن و بدون درد نباشد.

تحقیقات مختلفی نشان داده‌اند که نوروفیدبک می‌تواند به درمان اختلالات روانی و عصبی افراد بزرگسال و کودکان کمک کند. پزشک ممکن است این درمان را برای افرادی که به دنبال جایگزینی طبیعی برای داروها هستند یا افراد مقاوم به درمان (داروها و روان‌درمانی نمی‌توانند به کاهش علائم افراد مقاوم به درمان کمک کنند) تجویز کند.


کلینیک مغز و اعصاب دکتر مریم سلیمانی، بهترین مرکز نوروفیدبک در تهران است.


نوروتراپی می‌تواند به درمان شرایط یا اختلالات زیر کمک کند:

جمع‌بندی

همان‌طور که خواندید، پزشکان مرکز تخصصی مغز و اعصاب در زمینه تشخیص، درمان و مدیریت بیماری‌ها و شرایط تأثیرگذار بر مغز و اعصاب مانند صرع، انواع دردها، آسیب مغزی و ام‌اس تخصص دارند. همچنین آن‌ها از روش‌های پیشرفته و جدید مانند نوروتراپی، تحریک مغناطیسی مغز و نقشه مغزی برای تشخیص و درمان بیماری‌های مغز و اعصاب استفاده می‌کنند تا بتوانند بیماری افراد را به‌درستی تشخیص دهند و یک برنامه درمانی مناسب تدوین کنند.

اگر تصور می‌کنید شما یا یکی از دوستان و آشنایانتان دچار یکی بیماری‌های مغز و اعصاب شده است، در اولین فرصت به مراکز معتبری مانند مرکز مغز و اعصاب دکتر مریم سلیمانی مراجعه کنید؛ زیرا، اگر علائم بیماری بدتر شوند، می‌توانند شما را دچار عوارض مختلفی کنند و تأثیر قابل توجهی روی کیفیت زندگی شما بگذارند.

اگر سؤالاتی درباره هر یک از خدمات یا تخصص‌های ذکرشده در این مطلب دارید، بهتر است به مطب دکتر مریم سلیمانی مراجعه کنید و اطلاعات دقیق‌تر و جامع‌تری را به دست آورید. همچنین اگر از یکی خدمات پزشکی ذکرشده به‌ویژه تحریک مغناطیسی مغز استفاده کرده‌اید، خوشحال می‌شویم تجربه خود را برای سایر کاربران سایت بازگو کنید.

مقالات مرتبط

مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

دریافت نوبت دکتر

جستجو

آخرین مقالات

Call Now Button