دکتر فوق تخصص روانپزشکی

بهترین متخصص روانپزشکی

آیا تصور می‌کنید به کمک بهترین متخصص روانپزشکی نیاز دارید؟ خوب است بدانید که شما تنها نیستند و بیش از 50% از افراد ممکن است در مقطعی از زندگی خود دچار یکی از اختلالات روانی شوند. با مراجعه به روانپزشک می‌توانید سفر بهبود سلامت روانی خود را شروع کنید.

در این مطلب، به شما خواهیم گفت چه زمانی باید به روانپزشک مراجعه کنید و چرا برخی از افراد جامعه دید مثبتی به این نوع پزشکان ندارند تا به شما کمک کنیم بهترین تصمیم را برای بهبود سلامت روانی خود بگیرید.

متخصص روانپزشک درمان اختلالات روانی

چه زمانی به روانپزشک مراجعه کنیم؟

افراد به دلایل بسیاری به فوق تخصص روانپزشکی مراجعه می‌کنند. به خاطر داشته باشید که نباید از مراجعه به روانپزشک شرمسار باشید. اگر علائم زیر را مشاهده می‌کنید، زمان مراجعه به روانپزشک فرارسیده است:

 • مشکل در کنترل احساسات: احساساتی مانند ناراحتی، عصبانیت یا سردرگمی کاملا طبیعی هستند. اگر این احساسات را بیش از اندازه طبیعی تجربه می‌کنید و نمی‌توانید آن‌ها مدیریت کنید یا ناگهان دچار عصبانیت یا خشم می‌شوید، ممکن است به کمک روانپزشک نیاز داشته باشید.
 • اختلال سوءاستفاده مواد: تحقیقات نشان می‌دهند که بیش از 30% از افراد مبتلا به بیماری‌های روانی دچار اختلال سوءاستفاده مواد می‌شوند. افراد مبتلا به بیماری‌های روانی ممکن است از مواد مخدر، الکل یا دارو برای کاهش استرس یا افزایش آرامش استفاده کنند. اگر مواد ذکرشده را به‌صورت منظم برای فرار از مشکلات دنیوی مصرف می‌کنید یا نمی‌توانید بدون آن‌ها خوشحال باشید، ممکن است به کمک متخصص روانپزشک درمان اعتیاد نیاز داشته باشید.
 • کناره‌گیری اجتماعی: اگر فردی به‌صورت ناگهانی عادت‌های خود را تغییر دهد، از موقعیت‌های اجتماعی کناره‌گیری کند و منزوی شود، ممکن است به کمک بهترین متخصص روانپزشکی نیاز داشته باشد. این علائم ممکن است نشانه مشکلات روانی مختلفی مانند افسردگی و اضطراب باشند.
 • اضطراب یا ناراحتی بیش از حد: اگر قرار است سخنرانی کنید یا به مصاحبه کاری بروید، ممکن است دچار استرس و اضطراب شوید. نگرانی و استرس در چنین موقعیت‌هایی یا موقعیت‌های اجتماعی دیگر کاملا طبیعی است؛ ولی، اگر این علائم تأثیر قابل توجهی روی عملکردتان می‌گذارند، بهتر است به متخصص روانپزشکی درمان اضطراب مراجعه کنید.
 • مشکل در روابط: روابط شما ممکن است فرازونشیب‌های زیادی داشته باشند که کاملا عادی است؛ ولی، مشکلات روانی می‌توانند روی صمیمیت رابطه تأثیر بگذارند و استرس را در آن افزایش دهند. برای مثال، اگر همسرتان افسرده یا مضطرب است یا از علائم بیماری‌های روانی رنج می‌برد، می‌تواند روی همه جنبه‌های زندگی شما تأثیر بگذارد. با شناسایی مشکلات در روابط و مراجعه به متخصص روانپزشکی ارتباطات زناشویی می‌توانید رابطه سالم‌تری داشته باشید.
 • تغییر در الگوهای خواب: تغییر در الگوهای خواب نیز می‌تواند نشانه بیماری‌های روانی باشد. برای مثال، اضطراب می‌تواند شما را بیدار نگه دارد یا افسردگی باعث می‌شود بیشتر یا کمتر از حالت عادی بخوابید.
 • افزایش دفعات یا شدت علائم بیماری‌های روانی: اگر علائم بیماری‌های روانی را بیشتر از گذشته مشاهده می‌کنید و این علائم روی کیفیت زندگی شما تأثیر گذاشته‌اند، مراجعه به بهترین متخصص روانپزشکی ضروری است. این رفتارهای ناسالم می‌توانند اثرات بلندمدتی داشته باشند.

چرا دید جامعه نسبت به روانپزشک خوب نیست؟

تحقیقات نشان می‌دهند که نیمی از افراد مبتلا به بیماری‌های روانی تمایلی به مراجعه به بهترین متخصص روانپزشکی ندارند. این افراد ممکن است به دلایل زیر دید مثبتی به روانپزشک نداشته باشند:

 • قضاوت: افراد مبتلا به بیماری‌های روانی نمی‌خواهند توسط دیگران قضاوت شوند یا فردی ضعیف در نظر دیگر افراد به نظر برسند. متأسفانه، این افراد فکر می‌کنند اگر به روانپزشک مراجعه کنند، نشان‌دهنده این است که فردی ضعیف هستند. چنین افکاری اشتباه هستند و حتی می‌توان گفت حقیقت دقیقا برعکس است. منظور ما این است که اگر فردی تصمیم گرفته است علائم بیماری‌های روانی خود را درمان کند تا زندگی بهتری را داشته باشد، فردی شجاع است.
 • تردید: برخی از افراد اغلب به علت تجربه‌های منفی خود یا افراد دیگر درباره مراجعه به روانپزشک تردید دارند. گاهی این تجربه‌های منفی ممکن است ناشی از تجویز روش‌های درمانی ناآشنا برای بیمار باشد.
 • غرور: برخی از افراد نمی‌خواهند بپذیرند که به کمک بهترین متخصص روانپزشک نیاز دارند. به عبارت دیگر، آن‌ها نمی‌خواهند یک بیمار روانی تلقی شوند. آن‌ها تصور می‌کنند می‌توانند مشکلاتشان رو بدون کمک روانپزشکان حل کنند. برخی از این افراد از فکرکردن درباره اتفاقات دردناک و ناراحت‌کننده گذشته می‌ترسند. روانپزشکان عقیده دارند که این اتفاقات باید برای حذف تأثیرات منفی ناشی از آن‌ها بررسی شوند.
 • ترس: برخی از افراد از تغییر، چیزهای ناشناخته، قضاوت‌شدن یا حتی احساسات خود می‌ترسند. بیماران باید در مطب صادق باشند و احساسات خود را به‌درستی توصیف کنند تا روانپزشک بتواند به آن‌ها کمک کنند. اگر افراد ترس خود را کنار بگذارند و مطب روانپزشک را مکانی امن تلقی کنند، می‌توانند این ملاقات را به بهترین تجربه زندگی خود تبدیل کنند؛
 • اطلاعات غلط: برخی از افراد اطلاعات غلطی درباره روش‌های درمانی متخصص روانپزشک برای کودکان یا بزرگسالان دارند. آن‌ها بر این باور هستند که اگر به مطب روانپزشک مراجعه کنند، به این معنی است که دیوانه هستند. چنین باوری ممکن است ناشی از نحوه نمایش روانپزشکان در تلویزیون و سینما باشد.
 • صبور نیستند: برخی از افراد به مطب بهترین متخصص روانپزشکی مراجعه می‌کنند؛ ولی، ازآنجایی‌که تغییر چندانی در علائم خود مشاهده نمی‌کنند، برای ادامه درمان به مطب روانپزشک نمی‌روند. آن‌ها تصور می‌کنند که روانپزشک نمی‌تواند به آن‌ها کمک کند. خوب است بدانید که محققان عقیده دارند که برای مشاهده تغییرات ناشی از روان‌درمانی یا داروهای تجویزشده باید حدود 8 الی 12 جلسه به روانپزشک مراجعه کنید.

متخصص روانپزشک درمان اختلال خواب

خدمات مطب روانپزشکی و اعصاب و روان

تشخیص و درمان اختلالات مهم‌ترین خدمت مطب روانپزشکی و اعصاب و روان محسوب می‌شود. بهترین متخصص روانپزشک برای نوجوانان و بزرگسالان می‌تواند یک برنامه درمانی شامل داروها و انواع مختلف روان‌درمانی برای شما تدوین کند. برخی از مطب‌های روانپزشکی پیشرفته مانند مطب دکتر مریم سلیمانی از روش‌های به‌روزی مانند روش‌های زیر برای تشخیص و درمان اختلالات روانی استفاده می‌کنند:

 • نقشه مغزی: متخصص روانپزشکی با استفاده از نقشه مغزی که با نام‌های الکتروانسفالوگرافی کمی یا نقشه‌برداری مغزی شناخته می‌شود، می‌تواند فعالیت الکتریکی بخش‌های مختلف مغز بیماران را مشاهده کند. روانپزشک با نقشه مغزی می‌تواند مشکلات روانی مختلفی مانند اختلال وسواس فکری و عملی، افسردگی و اضطراب را تشخیص دهد و تأثیر روش‌های درمانی مانند روان‌درمانی، نوروفیدبک و تحریک مغناطیسی مغز را روی فعالیت الکتریکی مغز مشاهده کند.

کلینیک مغز و اعصاب دکتر مریم سلیمانی، بهترین مرکز نوروفیدبک در تهران است.


 • نوروتراپی: متخصص روانپزشکی درمان افسردگی و سایر اختلالات روانی از نوروتراپی که با نام نوروفیدبک شناخته می‌شود، برای نظارت بر فعالیت الکتریکی مغز بیمار و آموزش نحوه تغییر این فعالیت به بیمار استفاده می‌کند. نوروتراپی می‌تواند به درمان اختلالات روانی مختلفی مانند اضطراب، استرس، بی‌خوابی، سوءاستفاده مواد، تروما مانند استرس پس از حادثه، اختلال وسواس فکری و عملی، اختلال دوقطبی و اختلال بیش‌فعالی کمک کند.
 • تحریک مغناطیسی مغز: در این روش که روشی ایمن، بدون دارو و بدون درد به شمار می‌رود، بخش‌های خاصی از مغز با پالس‌های مغناطیسی تحریک می‌شود. متخصص روانپزشک درمان اختلالات روانی از این روش برای درمان افسردگی، اختلال وسواس فکری و عملی، اضطراب، استرس پس از سانحه، اسکیزوفرنی و اختلال دوقطبی استفاده می‌کند. ملازم بذکر است که کلینیک دکتر مریم سلیمانی جزو بهترین مراکز تحریک مغناطیسی مغز در تهران است.

معرفی مطب روانپزشکی و اعصاب و روان دکتر سلیمانی

دکتر مریم سلیمانی که فوق تخصص مغز و اعصاب است، دارای سال‌ها تجربه و دانش در تشخیص و درمان انواع اختلالات روانی مانند اختلال بیش‌فعالی، اضطراب و افسردگی است. این دکتر می‌تواند هر نوع بیماری روانی و عصبی را به‌درستی درک کند و بهترین و به‌روزترین درمان‌ها را به بیمار پیشنهاد دهد. دکتر مریم سلیمانی در مطب روانپزشکی و اعصاب و روان خود، کارهای زیر را انجام می‌دهد:

 • تجویز دارو
 • حمایت از افراد مبتلا به بیماری‌های روانی
 • کمک به مدیریت اختلالات روانی بلندمدت
 • تدوین یک برنامه درمانی متناسب با نیازهای بیمار
 • ارائه خدماتی مانند تحریک مغناطیسی مغز

متخصص روانپزشکی درمان اختلالات شخصیت

اختلالات روانپزشکی قابل درمان در مطب ما

اگر به دنبال متخصص روانپزشک درمان اختلال خواب هستید، خوب است بدانید که انواع اختلالات خواب در مطب دکتر مریم سلیمانی قابل درمان هستند. علاوه بر اختلالات خواب، اختلالات روانی زیر نیز در مطب این دکتر درمان می‌شوند:

 • اسکیزوفرنی و دیگر اختلالات روان‌پریشی
 • اختلال دوقطبی و دیگر اختلالات مرتبط با آن
 • تروما و دیگر اختلالات مرتبط با استرس
 • اختلال وسواس فکری و عملی و اختلالات مرتبط با آن
 • اختلالات افسردگی
 • اختلالات اضطراب
 • اختلالات مرتبط با خوردن
 • اختلالات دفع
 • اختلالات جنسی
 • اختلالات سوءاستفاده مواد
 • اختلالات شخصیتی

جمع‌بندی

آیا علائمی مانند مشکل در کنترل احساسات، کناره‌گیری اجتماعی و اضطراب را در خود یا یکی از اعضای خانواده مشاهده می‌کنید و هنوز درباره رفتن به روانپزشک تردید دارید؟ به خاطر داشته باشید که متخصص روانپزشکی درمان اختلالات شخصیت و دیگر اختلالات روانی تنها روش‌های درمانی ایمن و مؤثر را به بیماران توصیه می‌کند. همچنین او می‌تواند نحوه تأثیرگذاری و عوارض جانبی احتمالی هر یک از روش‌های درمانی را برای شما توضیح دهد.

اگر تصور می‌کنید شما یا یکی از اعضای خانواده به کمک روانپزشک نیاز دارد و به دنبال متخصص روانپزشک در تهران هستید، ما به شما توصیه می‌کنیم به مطب دکتر مریم سلیمانی مراجعه کنید. شما همین‌الان می‌توانید با رزرو نوبتی در این مطب، سفر خود را برای داشتن آینده‌ای خوشحال‌تر و سالم‌تر شروع کنید.

مقالات مرتبط

مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

دریافت نوبت دکتر

جستجو

آخرین مقالات

Call Now Button