نوروتراپی چیست؟

نوروتراپی به یکی از روش‌های درمانی محبوب برای اختلالات روانی و عصبی مانند اختلال بیش‌فعالی، افسردگی، اضطراب، اختلال وسواس فکری و عملی، میگرن و آسیب مغزی تبدیل شده است. در ادامه، شما را با مهم‌ترین تجهیزات نوروتراپی در مرکز نوروتراپی در تهران آشنا می‌کنیم و توضیح می‌دهیم که نوروتراپیست کیست.

مرکز نوروتراپی در تهران

نوروتراپی نوعی درمان بدون دارو محسوب می‌شود که می‌تواند عملکرد مغز افراد را بهبود دهد. نورو در کلمه نوروتراپی به نورون‌ها که سلول‌های عصبی مغز و سیستم عصبی هستند، اشاره می‌کند. در این روش درمانی، از انعطاف‌پذیری مغز استفاده می‌شود. منظور از انعطاف‌پذیری مغز این است که نورون‌ها می‌توانند ارتباطات جدیدی را بسازند و مسیرهای عصبی را برای بهبود عملکرد مغز دوباره سازمان‌دهی کنند.

انواع نوروتراپی در کلینیک نوروتراپی در تهران را می‌توان به دو گروه نوروفیدبک و تحریک عصبی تقسیم‌بندی کرد. افراد در نوروفیدبک می‌توانند نحوه کنترل عملکرد مغز خود را با مشاهده فعالیت لحظه‌ای آن یاد بگیرند؛ بنابراین، این نوع درمان با نام آموزش مغز نیز شناخته می‌شود. در تحریک عصبی نیز که معمولا غیرتهاجمی است، فعالیت عصبی مغز افراد با جریان الکتریکی یا پالس‌های الکترومغناطیسی تغییر داده می‌شود.

مزیت های نوروتراپی

مزایای این روش درمانی در کلینیک نوروتراپی در تهران عبارت‌اند از:

 • غیرتهاجمی: یکی از بزرگترین مزایای این روش درمانی، غیرتهاجمی بودن آن است. برخلاف روش‌های درمانی سنتی مانند داروها یا جراحی، این روش نیازی به واردکردن سوزن به بدن یا ایجاد برش در بدن ندارد. در این روش، از تجهیزات پیشرفته‌ای برای شناسایی و اصلاح مشکلات موجود در فعالیت الکتریکی مغز استفاده می‌شود
 • قابل‌شخصی‌سازی با توجه به نیازهای هر یک از بیماران: نوروتراپیست‌ها با تجزیه‌وتحلیل الگوهای امواج مغزی با دستگاه نوار مغزی و دیگر ابزارهای مدرن، می‌توانند این روش درمانی را برای هدف قراردادن بخش‌های خاصی از مغز که مسئول عملکردهای مختلفی هستند، شخصی‌سازی کنند؛
 • نتایج طولانی‌مدت: تحقیقات نشان می‌دهند که نوروتراپی در تهران می‌تواند نتایج طولانی‌مدتی را بدون عوارض جانبی منفی ایجاد کند. به عبارت دیگر، عملکرد شناختی بیماران ممکن است حتی پس از پایان درمان نیز بهبود یابد؛
 • بهبود کیفیت خواب: این روش درمانی با تنظیم ریتم شبانه‌روزی، می‌تواند به بهبود کیفیت خواب بیماران نیز کمک کند؛ بنابراین، اگر افراد دچار بی‌خوابی یا دیگر اختلالات خواب هستند، این روش می‌تواند کمک قابل توجهی به آن‌ها کند؛
 • نوروتراپی در تهران ممکن است بتواند نیاز به داروها و مدت‌زمان درمان را کاهش دهد.

مهمترین و پرکاربردترین تجهیزات نوروتراپی

در این بخش، شما را با مهم‌ترین و پرکاربردترین تجهیزات نوروتراپی در مرکز نوروتراپی در تهران معرفی می‌کنیم. پیش از استفاده از هر یک از این تجهیزات، حتما با نوروتراپیست معتبری مشورت کنید. نوروتراپیست می‌تواند بهترین روش درمانی یا ترکیبی از روش‌های درمانی زیر را با توجه به نیازهایتان به شما پیشنهاد دهد.

نوار مغزی

نوار مغزی یا EEG آزمایشی برای اندازه‌گیری فعالیت الکتریکی مغز محسوب می‌شود. پزشکان از این آزمایش برای تشخیص مشکلات مغزی استفاده می‌کنند. در طول این آزمایش در مرکز نوروتراپی در تهران، دیسک‌های فلزی کوچکی به نام الکترود روی پوست سر شما قرار داده می‌شود تا سیگنال‌های الکتریکی مغز اندازه‌گیری شود. پزشک با مشاهده این سیگنال‌ها، می‌تواند اطلاعاتی درباره فعالیت بخش‌های مختلف مغز شما به دست آورد.

بیوفیدبک

بیوفیدبک که با نام بیوفیدبک تراپی نیز شناخته می‌شود، غیرتهاجمی است و به بیماران کمک می‌کند عملکردهای غیرارادی بدن خود مانند ضربان قلب و تنفس را کنترل کنند. این روش درمانی با آموزش و تمرین، می‌تواند به بیماران کمک کند تغییراتی را برای بهبود سلامت جسمی، روانی و معنوی خود ایجاد کنند. به عبارت دیگر، در بیوفیدبک، بیماران نحوه انجام عملکردهای غیرارادی بدن را درک می‌کنند و یاد می‌گیرند که چگونه بر این عملکردها تأثیر بگذارند.

نوروتراپی در تهران

نوروفیدبک

نوروفیدبک می‌تواند به بهبود امواج مغزی نامنظمی که می‌توانند روی احساسات، افکار و رفتارها تأثیر بگذارند و ناتوان‌کننده باشند، کمک کند. در این روش درمانی، بیماران خودتنظیمی را با بازخوردهای صوتی یا تصویری درباره فعالیت مغزی خود یاد می‌گیرند. بازخوردها معمولا به‌شکل گرافیک تعاملی، بازی ویدئویی، فیلم یا موسیقی روی صفحه‌نمایش نشان داده می‌شوند. ازآنجایی‌که در این آزمایش، از نوار مغزی برای اندازه‌گیری فعالیت عصبی استفاده می‌شود، این روش با نام بیوفیدبک نوار مغز نیز شناخته می‌شود.

دستگاه تی دی سی اس (TDCS)

در تحریک الکتریکی مغز یا تی‌دی‌سی‌اس، سیگنالی با ولتاژ کم از طریق الکترودهایی که روی پوست سر قرار داده می‌شوند، به مغز ارسال می‌شود تا فعالیت قشر مغز را تحریک یا مهار کند. در این روش درمانی برخلاف نوروفیدبک که نوع دیگری از نوروتراپی در تهران است، بازخوردی وجود ندارد. این دستگاه می‌تواند به درمان مشکلات مغز مانند افسردگی، اسکیزوفرنی (علائم منفی) و درد نوروپاتیک کمک کند.

آر تی ام اس (RTMS)

در آرتی‌ام‌اس یا تحریک مغناطیسی مغز، از سیم‌پیچی برای تولید الکتریسیته و میدان مغناطیسی و به‌تبع آن، ارسال پالس‌ها به مغز استفاده می‌شود. این پالس‌ها قشر مغز یا ساختارهای عمیق‌تر را هدف قرار می‌دهند و می‌توانند به درمان افسردگی مقاوم به درمان، میگرن، اختلال وسواس فکری و عملی و شرایط عصبی و روانی دیگر کمک کنند. پزشکان اغلب تحریک مغناطیسی مغز را 5 بار در هفته به مدت شش الی هفت هفته تجویز می‌کنند و هر جلسه معمولا 20 الی 40 دقیقه طول می‌کشد.

نقشه برداری مغز

نقشه‌برداری مغز یا qEEG، یک تجزیه‌وتحلیل جامع از فعالیت الکتریکی مغز محسوب می‌شود که می‌تواند به بهبود عملکرد شناختی، تنظیم خلق و عملکرد مغز کمک کند. در نوروفیدبک، نقشه مغزی به ابزاری قدرتمند تبدیل شده است و رویکردی هدفمندتر را امکان‌پذیر می‌سازد. این فناوری با اندازه‌گیری لحظه‌ای الگوهای الکتریکی مغز، به شناسایی بی‌نظمی‌ها در فعالیت امواج مغزی کمک می‌کند. سپس سیستم نوروفیدبک با کمک این اطلاعات، می‌تواند بازخوردی را برای کاربر فراهم سازد و به خودتنظیمی و بهینه‌سازی این امواج مغزی کمک کند.

نوروتراپی به درمان چه بیماری هایی کمک می کند؟

بیماری‌های روانی و عصبی بسیاری به بی‌نظمی‌های فعالیت عصبی مغز مرتبط هستند؛ بنابراین، نوروتراپی می‌تواند کاربردهای بسیاری داشته باشد. نوروتراپی در کلینیک نوروتراپی در تهران می‌تواند به درمان بیماری‌های زیر کمک کند:

 • اختلال کم‌توجهی یا بیش‌فعالی که با نام ای‌دی‌اچ‌دی نیز شناخته می‌شود: تحقیقات نشان می‌دهند که نوروتراپی می‌تواند حالتی از توجه آرام را ایجاد کند و همانند داروهایی که برای بیش‌فعالی تجویز می‌شوند، در درمان این بیماری مؤثر باشد. خوب است بدانید که آکادمی اطفال آمریکا این روش درمانی را به‌عنوان یکی از بهترین درمان‌ها برای رفتارهای بیش‌فعالی و توجه معرفی کرده است؛
 • اختلالات طیف اوتیسم: تحقیقاتی نشان می‌دهند که این روش درمانی می‌تواند به بهبود رفتارهای مرتبط به اوتیسم مانند: رفتارهای خودتحریک‌کننده و طغیان‌های عاطفی کمک کند؛
 • اضطراب و افسردگی: تحقیقی نشان داد که 57% از افراد مبتلا به اضطراب شدید و 45% از افراد مبتلا به افسردگی شدید پس از 30 جلسه نوروتراپی و آموزش تغییر ضربان قلب، دیگر فعالیت مغزی غیرعادی نداشتند؛
 • میگرن‌ها: تحقیقی در سال 2010 نشان داد که این درمان می‌تواند سردرد میگرنی 62% از افراد را بهبود دهد؛
 • اختلال استرس پس از سانحه که با نام پی‌تی‌اس‌دی نیز شناخته می‌شود: تحقیقی نشان داد که 24 جلسه نوروتراپی می‌تواند علائم اختلال استرس پس از سانحه را به‌صورت قابل توجهی کاهش دهد. تحقیقات دیگر نیز نشان دادند که نوروفیدبک عملکرد اجرایی را بهبود و استفاده از داروها را کاهش می‌دهد؛
 • اختلالات سوءاستفاده از مواد: تحقیقی در سال 2016 نشان داد که نوروفیدبک می‌تواند به افرادی که به کوکائین، الکل و بازی‌های رایانه‌ای معتاد هستند، کمک کند؛
 • اختلال دوقطبی؛
 • آسیب مغزی؛
 • سکته مغزی؛
 • درد نوروپاتیک که به درد ناشی از اعصاب گفته می‌شود؛
 • اختلال در تنظیم هیجان؛
 • اختلالات یادگیری؛
 • اختلال وسواس فکری و وسواس تمیزی؛
 • اسکیزوفرنی؛
 • اختلال خواب؛

درمان مشکلات مغز

نوروتراپیست کیست و چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

نوروتراپیست‌ها افرادی آموزش‌دیده هستند که در زمینه بهبود عملکرد مغز با روش‌های مختلفی مانند نوروفیدبک، بیوفیدبک، تحریک مغناطیسی مغز و تحریک الکتریکی مغز تخصص دارند. آن‌ها ابتدا فعالیت مغز بیمار را با روش‌های پیشرفته‌ای مانند نوار مغز و نقشه‌برداری مغز ارزیابی می‌کنند. سپس یک برنامه درمانی شخصی‌سازی‌شده با توجه به نیازها و اهداف منحصربه‌فرد هر یک از بیماران تدوین می‌کنند. این برنامه‌های درمانی ممکن است شرایطی مانند اختلال بیش‌فعالی، اضطراب، افسردگی، درد مزمن و اختلالات خواب را هدف قرار دهند.

در طول جلسات نوروتراپی در تهران، بیماران تمرینات هدفمندی را انجام می‌دهند و تحریکات طراحی‌شده برای تنظیم و بهینه‌سازی عملکرد مغز را دریافت می‌کنند. نوروتراپیست‌ها بازخوردی لحظه‌ای ارائه می‌دهند و به بیماران کمک می‌کنند مهارت‌ها و استراتژی‌هایی ضروری برای حفظ فواید درمان را یاد بگیرند.

کلینیک دکتر مریم سلیمانی، مرکز نوروتراپی در تهران

اگر می‌خواهید عملکرد شناختی خود را بهبود ببخشید، سطوح استرس خود را کاهش دهید یا بیماری‌های خود را درمان کنید، کلینیک دکتر مریم سلیمانی که مرکز نوروتراپی در تهران است، می‌تواند به شما کمک کند. شما در این کلینیک می‌توانید با متخصصینی که نحوه عملکرد مغز و پاسخ آن به درمان‌های مختلف را درک می‌کنند، کار کنید و به اهداف خود دست یابید.

آیا می‌خواهید با دنیای نوروتراپی در تهران بیشتر آشنا شوید و یکی از انواع آن را امتحان کنید؟  شما همین امروز می‌توانید نوبتی برای ملاقات با پزشکان کلینیک نوروتراپی دکتر مریم سلیمانی در تهران بگیرید و از فواید مهم‌ترین و پرکاربردترین تجهیزات نوروتراپی بهره‌مند شوید.

Call Now Button