درمان وسواس با آر تی ام اس

درمان وسواس با آر تی ام اس

TMS روشی نسبتا جدید برای درمان اختلالات روحی روانی است که برای درمان اضطراب، وسواس، اعتیاد، افسردگی، پانیک و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ابتدا وقتی بیماری به تمام روش‌های درمانی موجود مقاومت نشان می‌داد از این روش بهره می‌گرفتند ولی امروزه برای هر بیماری می‌توانند از آن استفاده کنند. همچنین نتایج درمان وسواس با آر تی ام اس بسیار امیدوار کننده بوده است. بهتر است بدانید این دستگاه تاییدیه سازمان غذا و دارو آمریکا یعنی FDA را نیز به دست آورده است. در ادامه این مقاله از سایت دکتر سلیمانی، بیشتر به این موضوع پرداخته‌ایم. لطفا تا انتها همراه ما باشید.

اختلال وسواس اجباری چیست؟

اختلال شخصیت وسواس اجباری یا OPCD نوعی اختلال روحی روانی است که در آن فرد مبتلا به شدت کمال گرا بوده و نظم و انضباط همه چیز را مدام کنترل می‌کند. شاید در نگاه اول، منظم و مرتب بودن این افراد به نظر ویژگی مثبتی باشد و حتی کسانی آنها را الگوی خود قرار دهند اما بهتر است بدانید که نظم این افراد با نظم افراد عادی تفاوت دارد. افراد سالمی که دچار این اختلال نیستند به خواست و اراده خود نظم را رعایت می‌کنند و اگر چیزی را کنترل می‌کنند، کاملا عادی است؛ اما مبتلایان به این اختلال با آگاهی نظم و ترتیب را رعایت نمی‌کنند.

RTMS چیست؟

Rtms یا تحریک مغناطیسی مغز روشی است که در آن از طریق جمجمه با جریان مغناطیسی بخش‌های کوچکی از مغز را تحریک می‌کنند. در واقع با این دستگاه، بسته به نیاز فعالیت بخش‌هایی از مغز را کم یا زیاد می‌کنند. OCD یا اختلال وسواس فکری و PTSD یا اختلال اضطراب بعد از سانحه، از جمله اختلالات روحی روانی هستند که برای درمان آنها از rtms استفاده می‌شود. دانشمندان هم اکنون تلاش می‌کنند تا بتوانند بیماری‌های چون آلزایمر، پارکینسون و یا حتی اعتیاد را نیز با این روش درمان کنند.

درمان وسواس با تی ام اس

کاربرد TMS در درمان وسواس

تحقیقات نشان می‌دهند که tms روشی بسیار موثر حتی موثرتر از دارو برای درمان وسواس است. در واقع در وسواس تنها بخش‌هایی از مغز فعالیت بیش از اندازه داشته و موجب بروز بیماری می‌شوند و در tms نیز با تحریک نقاط کوچکی از مغز درمان صورت می‌گیرد. به همین دلیل  به جرات می‌توان گفت این روش درمانی بهترین روش برای درمان وسواس است. در واقع tms به راحتی بخش‌های کوچکی که با وسواس درگیر شده‌اند را هدف قرار داده و بیماری را کنترل می‌کند در حالی که دارو نمی‌تواند نقاط خاصی را تحت تاثیر قرار دهد.

تی ام اس TMS چگونه علائم OCD را کاهش می‌ دهد؟

Tms روشی غیر تهاجمی و غیر دارویی است که سازمان غذا و دارو آمریکا نیز تاثیر مثبت درمان وسواس با آر تی ام اس را تایید کرده است. اگر شما مبتلا به وسواس باشید، نواحی مشخصی در مغز شما فعالیت بیش از حد و بسیار زیادی خواهد داشت. مبنای کار tms هم این است که روی نواحی مشخصی از مغز تاثیر می‌گذارد؛ از این رو به کمک این دستگاه فعالیت بخش‌های درگیر با وسواس را کم کرده و علائم OCD را کاهش می‌دهند. این روش درمانی بسیار قوی و موثر بوده و حتی کسانی که در برابر سایر روش‌های درمانی مقاومت نشان داده‌اند نیز با این روش درمان می‌شوند. پروتکل درمانی این دستگاه برای وسواس این گونه است که لازم است در طول 6 هفته، فرد مبتلا 30 جلسه tms داشته باشد.

بهتر است بدانید، حین کار دستگاه پالس‌های مغناطیسی به درون مغز می‌فرستد که عوارض آن نیز بسیار ناچیز و کم است. البته بعضی افراد نیز هستند که در طول جلسه در ناحیه‌ایی که تحت درمان قرار می‌گیرد، درد بسیار کمی را احساس می‌کنند اما همان درد خفیف نیز پس از اتمام جلسه درمانی متوقف می‌شود.

مزایای درمان وسواس فکری به روش rTMS

درمان کردن وسواس فکری با این روش مزایای زیادی دارد که عبارت‌اند از:

  • نتایج موثر: اکثر افرادی که با روش rTMS تحت درمان قرار گرفتند نتیجه بسیار خوبی گرفته و پس از اتمام دوره درمانی خود بهبود می‌یابند. هر چند برخی افراد برای درمان به جلسات بیشتری احتیاج پیدا می‌کنند، اما در نهایت اکثر آنها نتیجه بسیار مطلوبی از درمان خود می‌گیرند.
  • عوارض جانبی کمتر: به طور کلی داروها علاوه بر تاثیری که برای درمان بیماری‌ها دارند، بر بخش‌های دیگری از بدن تاثیر سوء می‌گذارند. برای درمان وسواس هم این مسئله وجود دارد و داروهای وسواس مسلما عوارض جانبی دارند. در مقابل درمان وسواس با TMSرا داریم که هیچ گونه عوارضی ندارد. البته بعضی افراد حین کار دستگاه درد جزئی یا احساس گز‌گز در سر خود دارند اما این مسائل زود گذر بوده و با اتمام کار دستگاه این درد نیز پایان می‌یابند.
  • اثر بخشی زیاد: به طور کلی این روش بیشتر برای کسانی که به درمان دارویی مقاومت نشان داده‌اند، به کار برده می‌شود. زیرا داروها نمی‌توانند بخش خاصی از مغز را هدف قرار داده و تاثیر بالایی داشته باشند در حالی که درمان وسواس بدون دارو با هدف قراردادن نواحی خاصی از مغز بسیار ساده‌تر از درمان دارویی بیماری را درمان می‌کند.
  • کاهش نیاز به دارو: روش TMS به حدی قوی و تاثیر گذار است که فرد مبتلا را از مصرف دارو بی نیاز می‌کند. در نتیجه فرد مبتلا کمتر در معرض عوارض جانبی داروها خواهد بود.

مدت زمان درمان وسواس با دستگاه rTMS

بر اساس پروتکل استاندارد درمان وسواس با تحریک مغناطیسی مغز، 29 جلسه تقریبا نیم ساعته است که در 5 روز در هفته انجام می‌گیرد و در مجموع 6 هفته طول می‌کشد. البته بسته به نیاز افراد این پروتکل و تشخیص پزشک، می‌تواند تغییر کند.

درمان وسواس توسط rTMS

کاربرد انواع کویل در درمان وسواس

در حالت کلی دو نوع کویل الکترومغناطیسی برای درمان وسواس با آر تی ام اس وجود دارد. نوع اول تحریک مغناطیسی فرا جمجمه‌ای مکرر( rTMS) و نوع دوم تحریک مغناطیسی عمیق فرا جمجمه‌ای ( dTMS) نام دارند که در ادامه درباره هر دو آنها به طور کامل توضیح می‌دهیم. البته لازم است بدانید که هر دو تا روش نام برده شده غیر تهاجمی کاملا امن هستند و هیچ عوارض جانبی تاکنون از آنها ثبت نشده است.

  • کویل rTMS: این دستگاه امواج مغناطیسی را در قالب پالس‌های مغناطیسی تکراری به طرف مغز ارسال می‌کند. از این کویل عموما برای تحریک کردن مناطقی از مغز که به سطح آن نزدیک‌تر هستند استفاده می‌شود؛ به همین دلیل گاهی این دستگاه را TMS سطحی نیز می‌نامند.
  • کویل dTMS: این دستگاه نیز امواج مغناطیسی را در قالب پالس‌های مغناطیسی تکراری به طرف مغز ارسال می‌کند. تنها تفاوت این دستگاه با نوع دیگر آن این است که این دستگاه برای تحریک کردن مناطقی از مغز که در عمق بیشتری قرار دارند استفاده می‌شود. به همین دلیل طراحی سیم پیچ‌های آنها با یکدیگر تفاوت دارد. در کویل‌های dTMS از نوعی سیم پیچ به نام سیم پیچ H-1 استفاده می‌شود که به پالس‌ها اجازه می‌دهند تا در عمق‌های بیشتری نفوذ کرده و به مناطقی که کویل rTMS دسترسی ندارد، دسترسی پیدا کند.

استفاده کردن از این کویل‌ها به آن منطقه از مغز که با بیماری درگیر است ارتباط دارد. پزشک معالج تشخیص می‌دهد که کدام نواحی مغز بیشترین درگیری را با وسواس دارند. درمان وسواس توسط rTMSبرای نواحی قشر پیش پیشانی خلفی، ناحیه حرکتی پیش تکمیلی مغز و… است. از دستگاه dTMS نیز برای درمان وسواس نواحی قشر کمر بندی قدامی، قشر پیش پیشانی خلفی مغز و… استفاده می‌شود. انواع کویل علاوه بر وسواس در درمان افسردگی، اختلالات خواب، میگرن، فیبرومالژی و… نیز می‌تواند بسیار موثر باشد.

نحوه عملکرد RTMS  در بیماری وسواس چگونه است؟

 درمان وسواس با دستگاه TMS مراحلی دارد. به این صورت که کاملا راحت روی یک صندلی می‌نشینید و سر خود را کمی به عقب متمایل می‌کنید. در اینجا یک بالش کوچک در پشت گردن شما قرار داده می‌شود تا به گردنتان فشاری وارد نشود. سپس یک کلاه شخصی روی سر شما قرار می‌گیرد تا با کمک آن متخصص بتواند به خوبی سیم پیچ‌ها را در موقعیت درست قرار دهد و پالس‌های مغناطیسی به هدف مورد نظر برسند. در طول مدت درمان که تقریبا 30 دقیقه به طول می‌انجامد، باید کاملا بی حرکت باشید.

ممکن است حین درمان حس کنید دارند به سر شما ضربه می‌زنند، اما نگران نباشید هیچ دردی احساس نخواهی کرد. متخصصان تمام تلاش خود را می‌کنند تا شما در حین درمان راحت باشید و پس از درمان نیز بتوانید به راحتی کارهای روزمره را انجام دهید.

هزینه جلسات درمانی بیماری وسواس با دستگاه rTMS

هزینه هر جلسه درمان با این دستگاه در کلینیک‌های مختلف متفاوت است و نمی‌توان مبلغ ثابتی را برای همه مشخص کرد. هزینه استفاده از این دستگاه هیچ ربطی به نوع اختلال روانی که به آن مبتلا هستید ندارد. تعرفه هر جلسهrTMS در هر مرکز روان پزشکی میزان معینی است اما نمی‌توان گفت که کلینیک‌های دیگر نیز همین مبلغ را تعیین کرده‌اند. کیفیت کار مرکز درمانی، تخصص پزشکان و اپراتور دستگاه و… از جمله مواردی هستند که بر قیمت تعرفه هر مرکز تاثیر می‌گذارند و بهتر است قبل از مراجعه به مرکز درباره آنها تحقیق کنید.

درمان انواع وسواس به روش تحریک مغناطیس مغزی (rTMS) در کلینیک دکتر سلیمانی

دکتر سلیمانی، پزشک متخصص مغز، اعصاب و ستون فقرات است که می‌توانید برای درمان وسواس خود یا هرکدام از آشنایان یا اقوامتان که به این اختلال دچار هستند به کلینیک ایشان مراجعه کنید تا متخصصان باتجربه و آموزش‌دیده کلینیک به روش تحریک مغناطیس مغزی (rTMS) به درمان وسواس با تی ام اس بپردازند. لازم نیست نگران درمان باشید زیرا هر پالس مغناطيسی به راحتی و بدون احساس درد، از پوست سر و استخوان و پرده هاي مغز گذشته و به نورون‌های عصبي می‌رسد و موجب فعاليت کوتاه مدت نورون‌های عصبي آن قسمت از مغز می‌شود. از این رو ميدان مغناطيسي که در نتيجه rTMS ايجاد مي‌شود علاوه بر ايمن بودن، احساس ناخوشايندی نيز در شما ايجاد نمی‌کند.

درمان وسواس با تحریک مغناطیسی مغز

جمع‌بندی

rTMS روشی غیر تهاجمی، غیر دارویی و بسیار موثر برای درمان اختلالات روحی روانی از جمله اختلال وسواس است که معمولا وقتی بیمار به روش‌های دارویی یا سایر روش‌های موجود مقاومت نشان می‌دهد از آن استفاده می‌کنند. درمان وسواس با آر تی ام اس بسیار کاربردی و تأثیرگذار است و هیچ عوارض جانبی از خود نشان نمی‌دهد. پیشنهاد میشود شما با شماره تلفن های درج شده در سایت با کلینیک دکتر مریم سلیمانی تماس بگیرید و اطلاعات تکمیلی را دریافت کنید.

مقالات مرتبط

مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

دریافت نوبت دکتر

جستجو

آخرین مقالات

Call Now Button