عوارض تشنج

عوارض تشنج

عوارض تشنج

انواع تشنج تا حدی به محل وقوع آنها در مغز شما بستگی دارد. یک متخصص مغز و اعصاب می تواند بر اساس علائم شما تعیین کند که کجا اتفاق افتاده است.

محل تشنج به دو صورت اصلی اتفاق می افتد:

تشنج عمومی اینها تشنج هایی هستند که در هر دو طرف (نیمکره) سمت مغز شما اتفاق می افتد. این تشنج ها معمولاً عوارض و علائم شدیدتری ایجاد می کنند.

تشنج کانونی: که به عنوان تشنج جزئی نیز شناخته می شود، این تشنج تنها در یک نیمکره اتفاق می افتد. این بدان معناست که علائم فقط در یک قسمت خاص یا در یک طرف بدن شما رخ می دهد. اما تشنج کانونی گاهی اوقات می تواند گسترش یابد و به تشنج عمومی تبدیل شود.

عوارض تشنج

تشنج چگونه بر بدن من تأثیر می گذارد؟
مغز شما حاوی میلیاردها سلول است که به عنوان نورون شناخته می شوند. این سلول ها سیگنال های شیمیایی و الکتریکی را به یکدیگر منتقل و رله می کنند. یک نورون در مغز شما به هزاران نورون دیگر متصل می شود و شبکه های ارتباطی را تشکیل می دهد. این شبکه‌ها نحوه کار بخش‌های مختلف مغز شما با هم هستند تا بتوانید کارهایی مانند حل مشکلات، ذخیره خاطرات و حرکت در اطراف را انجام دهید.

تشنج زمانی اتفاق می‌افتد که یک نقص باعث می‌شود نورون‌ها سیگنال‌های الکتریکی را به‌طور غیرقابل کنترلی شلیک کنند. این باعث ایجاد یک اثر دومینو می شود، به این معنی که نورون های بیشتری از بین می روند. هر چه تعداد نورون های نادرست بیشتر باشد، تأثیر تشنج بیشتر می شود. اگر این اختلالات اغلب به اندازه کافی اتفاق بیفتد، می تواند بر عملکرد سلول های مغز شما تأثیر بگذارد و تشنج را آسان تر کند.


پس از ابتلا به این بیماری، جهت ادامه روند درمان به دکتر متخصص تشنج مراجعه شود.


اگر تشنج‌ها ادامه پیدا کنند یا تشنج‌ها بیش از حد طول بکشد، این نقص‌های الکتریکی به سلول‌های مغز شما آسیب می‌زند و از بین می‌رود. وقتی این اتفاق برای تعداد کافی نورون در بخشی از مغز شما بیفتد، نتیجه می تواند آسیب دائمی مغز باشد. تشنج همچنین می تواند باعث تغییرات شدید در شیمی خون شما شود زیرا بدن شما سعی می کند اثرات فیزیکی تشنج را مدیریت کند. 

وضعیت صرع
وضعیت صرع زمانی اتفاق می‌افتد که تشنج بیش از پنج دقیقه طول بکشد یا بیش از یک تشنج داشته باشید بدون اینکه زمان کافی برای بهبودی داشته باشید. وضعیت صرع یک ​​اورژانس پزشکی تهدید کننده زندگی است زیرا می تواند باعث آسیب مغزی یا حتی مرگ شود.

سایر مشکلات و عوارض تشنج
تشنج اغلب شامل غش کردن است. هنگامی که این اتفاق می افتد، خطر آسیب ناشی از افتادن یا کاری که در آن زمان انجام می دهید (مانند رانندگی یا کار با ماشین آلات) وجود دارد.

مقالات مرتبط

مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

دریافت نوبت دکتر

جستجو

آخرین مقالات

Call Now Button