روشهای درمان تشنج

روشهای درمان تشنج

روشهای درمان تشنج

با تشنج های تحریک شده، درمان یا معالجه وضعیتی که باعث تشنج شما می شود، معمولاً باعث توقف آنها می شود. در مواردی که بیماری زمینه‌ای قابل درمان یا قابل کنترل نیست، متخصصان مغز و اعصاب ممکن است داروهایی را برای کاهش شدت تشنج‌ها و دفعات وقوع آنها توصیه کنند.

متخصصان مغز و اعصاب معمولاً از درمان تشنج های بی دلیل برای اولین بار توصیه می کنند. این به این دلیل است که هیچ اطمینانی وجود ندارد که دیگری اتفاق بیفتد. یک استثنا در این مورد است که فرد در معرض خطر بیشتری برای تشنج دیگر باشد یا زمانی که فرد دارای وضعیت صرع باشد. توقف وضعیت صرع بسیار مهم است زیرا می تواند منجر به آسیب دائمی مغز یا مرگ شود. بهترین متخصص مغز و اعصاب در تهران می توانند از تاریخچه پزشکی و آزمایش هایی مانند EEG، سی تی اسکن یا اسکن MRI برای تعیین اینکه آیا شما در معرض خطر بیشتری برای تشنج دیگر هستید یا خیر، استفاده کنند.

روشهای درمان تشنج

درمان تشنج بسیار متفاوت است. به این دلیل که درمان تشنج تحریک شده تقریباً به طور کامل به علت آن بستگی دارد. درمان تشنج‌های مرتبط با صرع همچنین به نوع یا تشنج‌هایی که دارید، چرایی وقوع آن‌ها و بهترین درمان‌ها بستگی دارد.


درمان این بیماری صرفا توسط دکتر متخصص تشنج انجام می‌شود.


درمان‌های احتمالی برای تشنج‌های ناشی از صرع شامل یک یا چند مورد از موارد زیر است:

  • داروها اینها اولین خط درمان برای افراد مبتلا به صرع است. انواع مختلف داروها می‌توانند تشنج را به محض وقوع متوقف کنند، و انواع دیگر می‌توانند از تشنج جلوگیری کرده یا آن‌ها را با دفعات کمتری ایجاد کنند. داروهای داخل وریدی (IV) می توانند تشنج را در حالی که در حال وقوع است درمان کنند. همچنین می‌توانید داروهای روزانه مصرف کنید تا از تشنج جلوگیری کنید یا تعداد دفعات وقوع تشنج را کاهش دهید.
  • جراحی صرع. زمانی که داروها جواب نمی‌دهند، گاهی اوقات جراحی می‌تواند با برداشتن یا جدا کردن ناحیه مشکل‌دار از بقیه قسمت‌های مغز، تشنج را متوقف کند. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی معمولاً ارزیابی جراحی صرع را توصیه می کنند اگر تشنج شما با وجود استفاده از دو داروی ضد تشنج در دوزهای توصیه شده ادامه یابد.
  • تغییر رژیم غذایی رژیم های کم کربوهیدرات (کتوژنیک) گاهی اوقات می توانند حملات صرع را به طور کامل متوقف کنند یا تعداد دفعات وقوع آنها را کاهش دهند. این رژیم‌ها می‌توانند در مواقعی که داروها مؤثر نیستند کمک کنند. اگر جراحی امکان پذیر نباشد، چنین رژیم هایی می تواند جایگزینی برای برخی افراد باشد.
  • تحریک مغز. این درمان از دستگاهی استفاده می کند که در مغز شما کاشته شده است که جریان الکتریکی ملایمی را منتقل می کند. آن جریان با فعالیت الکتریکی تشنج تداخل می کند و سعی می کند فعالیت الکتریکی تشنج را متوقف کند. دو شکل از تحریک مغز، تحریک عمیق مغز و تحریک عصبی پاسخگو، در حال حاضر در دسترس هستند.
  • تحریک عصب واگ. دهمین عصب جمجمه ای، عصب واگ، مستقیماً به مغز شما متصل می شود. تحریک الکتریکی در سمت چپ این عصب می تواند به کاهش تعداد دفعات تشنج شما کمک کند.

مقالات مرتبط

مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

دریافت نوبت دکتر

جستجو

آخرین مقالات

Call Now Button