بیش فعالی

بیش فعالی

بیش فعالی و اختلال نقص تمرکز و توجه ( ADHD ) یکی از شایع ترین اختلالات سلامت روان است که با رفتارهای غیرطبیعی و تکانشی همراه است.

کودک بیش فعال معمولا از سطح انرژی بالایی برخوردار بوده و جنب و جوش زیادی دارد و توانایی نشستن و بی حرکتی به مدت طولانی و تمرکز به یک کار واحد را ندارد.

این عارضه ممکن است در هر سنی وجود داشته باشد اما اغلب از دوران کودکی شروع شده و علائم اغلب در سنین پیش دبستانی و بدو ورود به مدرسه آشکار می شود.

از هر 10 کودک بین 5 تا 17 سال یک کودک دارای تشخیص ADHD است که این را به یکی از شایع ترین اختلالات رشد عصبی دوران کودکی تبدیل می کند.

برای کودکان ، ADHD به طور کلی با مشکلات در مدرسه همراه است. کودکان بیش فعال اغلب در موفقیت در محیط کنترل شده کلاس مشکل دارند.

پسران بیش از دو برابر بیشتر از دختران دچار این اختلال می شوند ، این ممکن است به این دلیل باشد که پسران تمایل دارند علائم بارز بیش فعالی را نشان دهند.

علیرغم اینکه ADHD شایع است ، پزشکان و محققان هنوز مطمئن نیستند که چه چیزی باعث این بیماری می شود. اعتقاد بر این است که منشا عصبی دارد. ژنتیک نیز ممکن است نقش داشته باشد.

تحقیقاتی که در سالهای اخیر انجام شده نشان می دهند که کاهش دوپامین یک عامل در ADHD است. دوپامین یک ماده شیمیایی در مغز است که به انتقال سیگنال ها از عصبی به عصب دیگر کمک می کند. در برانگیختن واکنشها و حرکات عاطفی نقش دارد.

سایر تحقیقات منبع معتبر تفاوت ساختاری در مغز را نشان می دهد. یافته ها نشان می دهد که افراد مبتلا به ADHD حجم ماده خاکستری کمتری دارند. 

برای تشخیص بیش فعالی و شروع اقدامات درمانی مورد نیاز باید به یک متخصص مغز و اعصاب خوب مراجعه شود ، متخصص مغز و اعصاب ابتدا ارزیابی دقیقی از علائم و شرایط کودک شما به عمل آورده و در صورت نیاز از روش های تشخیصی دقیق و تست های تشخیصی برای تشخیص بیش فعالی ، نوع و شدت آن بهره می برد و بر اساس نتایج بدست آنده بهترین روش های درمانی را اتخاذ می کند.

علائم

  • مشکل در تمرکز یا توجه
  • فراموش کردن انجام وظایف
  • انحراف ذهن از موضوعاتی که باید به آن ها توجه کند.
  • ناتوانی در قرار گرفتن در یک وضعیت ثابت به مدت طولانی ( این کودکان معمولا نمی تواند یک ساعت در کلاس درس بدون جنب و جوش بنشینند )
    صحبت کردن بیش از حد و قطع صحبت های دیگران

انواع بیش فعالی

بی توجه
افراد مبتلا به این نوع ADHD در تمرکز ، اتمام کارها و پیروی از دستورالعمل ها بسیار مشکل دارند. متخصصان همچنین تصور می کنند که بسیاری از کودکان مبتلا به نوع کم توجه ADHD ممکن است به دلیل عدم تمایل به ایجاد اختلال در کلاس درس ، تشخیص صحیحی دریافت نکنند. این نوع در بین دختران مبتلا به ADHD بیشتر رایج است.

بیش فعال-تکانشی
افراد مبتلا به این نوع ADHD در درجه اول رفتارهای بیش فعال و تکانشی از خود نشان می دهند. این می تواند شامل بی قراری ، وقفه در صحبت کردن افراد و ناتوانی در انتظار نوبت آنها باشد. اگرچه بی توجهی در مورد این نوع ADHD نگرانی چندانی ندارد ، اما افرادی که عمدتا بیش فعالی-بیش فعالی دارند ممکن است تمرکز بر وظایف خود را برایشان مشکل باشد.

ترکیبی
رایج ترین نوع است. افراد مبتلا به این نوع ترکیبی از ADHD علائم بی توجهی و بیش فعالی را نشان می دهند. این موارد شامل ناتوانی در توجه ، تمایل به تکانشگری و سطوح بالای فعالیت و انرژی است.

 

کلمات مرتبط :

متخصص مغز و اعصاب در خیابان ولیعصر – متخصص مغز و اعصاب در توانیر – بهترین متخصص مغز و اعصاب در خیابان ولیعصر

مقالات بیشتر

ام اس

ام اس و علائم آن

question_answer0
ام اس یا مولتیپل اسکلروزیس یک بیماری بالقوه ناتوان کننده مغز و نخاع (سیستم عصبی مرکزی) است. در بیماری ام…
صرع

صرع و علائم آن

question_answer0
صرع نوعی اختلال سیستم عصبی مرکزی (عصبی) است که در آن فعالیت مغز غیرطبیعی می شود و باعث تشنج یا…
شایع ترین انواع سردرد

شایع ترین انواع سردرد

question_answer0
شایع ترین انواع سردرد سردرد یکی از شایع ترین اختلالات مغز و اعصاب است که اغلب افراد آن را تجربه…
علت صرع

علت صرع

question_answer0
علت صرع در حدود نیمی از موارد ناشناخته است و نمی توان علت دقیقی برای آن ذکر کرد ، در…
تشخیص ام اس

تشخیص ام اس

question_answer0
تشخیص ام اس هیچ آزمایش خاصی برای تشخیص ام اس وجود ندارد. در عوض ، تشخیص بیماری مولتیپل اسکلروزیس متکی…
درمان بیش فعالی بزرگسالان

درمان بیش فعالی بزرگسالان

question_answer0
درمان بیش فعالی بزرگسالان تشخیص علائم و نشانه های ADHD در بزرگسالان دشوار است. با این حال ، علائم اصلی…

مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

راه های ارتباطی

02122070821
09129681708

مشاوره

جستجو

آخرین مقالات

منو سریع

Call Now Button